Genanvendelsesgraden af affald skal øges, og miljøpåvirkningen fra affald skal reduceres. Og det kan kun gå for langsomt. Vi tager temperaturen på, hvordan det står til med implementeringen af det udvidede producentansvar på emballage og diskuterer, hvordan producentansvaret bedst udbredes til andre affaldsområder på en måde, hvor den økonomiske og administrative byrde står mål med de miljømæssige gevinster. Er de rette midler sat i søen når det gælder incitamenter, sanktioner og kontrol? Er vi langt nok med at sikre en effektiv infrastruktur for indsamling, sortering og behandling af affaldet, så genanvendelsen fungerer i praksis? Og hvor findes de største potentialer nu?
Oplægsholdere
v/ Kathrine Jensen, direktør, Dansk Producentansvar, Christina Busk, miljøpolitisk chef, Plastindustrien og Ole Morten Pedersen, direktør, DAKOFA (ikke bekræftet)
Tid og sted
22.10.2025
09.15-12.00
Interesseret?
Vil du høre mere om mulighederne i vores netværksgrupper og være med til at sætte dit præg på samfundsdebatten? Udfyld formularen til højre, så ringer vi dig op, når det passer dig.
Medlemskab